Najlepszy program do sklepu internetowego

Wybór najlepszego programu do sklepu internetowego powinien zawsze być elementem przemyślanego biznes planu. Przede wszystkim powinien opierać się on o analizę potrzeb, tak by w pełni spełnił oczekiwania firmy. Niestety, nie ma narzędzie, które zadowoliłoby każdego klienta. Możliwe jest jednak maksymalne dopasowanie programu do sklepu internetowego do wymagań użytkownika. Bardzo ważne jest wtedy wskazanie kluczowych aspektów szukanego sklepu.


Czy znajdziemy odpowiedni dla siebie sklep internetowy, zależne jest od wielu czynników, takich jak:
- skala biznesu - przewidywana ilość produktów, wielkość sprzedaży, ilość klientów,
- budżet - zasoby, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na wdrożenie, możemy wykorzystać pakiety wdrożeniowe lub gotowe rozwiązania
- czas na wdrożenie
- kanały sprzedaży i integracja z nimi
- ewentualna personalizacjaWybierz swój program, sklep internetowy czeka

Warto pamiętać, że wdrożenie skomplikowanych platform sprzedażowych, to nie kwestia kilku dni, a kilku tygodni rzetelnej, merytorycznej współpracy. Wynajęcie agencji, która stworzy platformę od podstaw jest wygodne, ale niesie za sobą wiele problemów. Bardzo często kod źródłowy tworzonych rozwiązań, jest ukryty, co po przerwaniu współpracy z daną agencją, uniemożliwia dalszy, łatwy rozwój sklepu i jego funkcjonalności. Mimo to, wybór agencji, jako wykonawcy sklepu internetowego jest nadal pierwszym wyborem korporacji, czy też dużych przedsiębiorstw otwierających sklep internetowy. Właściciele małych i średnich firm mogą pozwolić sobie na samodzielną pracę lub jej częściowy outsourcing. Takie osoby najczęściej decydują się na uruchomienie sklepu opartego o oprogramowanie typu open source. Zaletą tego rozwiązania jest otwarty kod źródłowy. Możemy wykonać znacznie więcej personalizacji niż w przypadku rozwiązań typu SaaS, w których zawsze ten dostęp jest ograniczony. Wspomniane sklepy internetowe w rozliczeniu abonamentowym, są natomiast rozwiązaniem dobrym dla firm z niewielkim budżetem, dopiero rozpoczynających swoją działalność.


6 kroków do wyboru idealnego programu sklepu internetowego


1. Hosting

Decydując się na oprogramowanie typu open source, zmuszeni jesteśmy do samodzielnego utrzymywania serwera. Nie jest to jednak nic strasznego, a funkcjonalne i wydajne serwery w obecnych czasach możemy kupić już za około 10 zł miesięcznie. Taki serwer jest wystarczający, by uruchomić sklep z bazą produktową liczącą kilkaset produktów. 


2. Wsparcie techniczne

Drugim aspektem, który należy rozważyć jest wsparcie techniczne autorów. Należy sprawdzić, czy wybrany program do sklepu internetowego posiada usługi wsparcia, którymi będziemy mogli się posiłkować, gdy trafimy na skomplikowany problem.


3. Czas wdrożenia

Kolejnym aspektem jest czas wdrożenia, który może być całkowicie różny. Sklepy standardowe, oparte o domyślny szablon, bez spersonalizowanych funkcjonalności możliwe do uruchomienia są w zaledwie jeden dzień. Bardziej skomplikowane, wymagające dodatkowych prac mogą być wdrażane przez nawet pół roku. Ważne, by proces ten był rzetelnie i szczegółowo opisany przez wdrażających. 


4. Zakres funkcjonalności

W dzisiejszych czasach wiele sklepów opartych jest o model "wtyczkowy". Oznacza to, że w standardowej wersji systemu, użytkownik dostaje pewien szkielet sklepu, reszta funkcjonalności to dodatkowe wtyczki i rozszerzenia. GrandNode to odpowiedź na tego typu działania. Jest to najbardziej zaawansowany program sklepu internetowego na rynku. Zakres funkcjonalności jest największy spośród wszystkich dostępnych oprogramowań, bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek i rozszerzeń. 


5. Szata graficzna

Ostatnim aspektem jest oprawa graficzna naszego sklepu. W momencie wybierania programu do sklepu internetowego musimy upewnić się, że albo dostępna jest szeroka gama gotowych szablonów, albo firma, która będzie nam wdrażać sklep wykona go specjalnie dla nas.


6. Integracja kanałów sprzedaży

Jeśli wykorzystujesz dodatkowe kanały sprzedaży lub jeśli chcesz je wykorzystywać w przyszłości. Należy zwrócić uwagę na możliwości integracyjne programu do sklepu internetowego, który wybierzesz. Upewnij się, że możliwa jest integracja z takimi platformami jak eBay, Amazon, Allegro. Zredukuje to dodatkowe, niezaplanowane wydatki w przyszłości.

back to top
Filters